Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı aileyi oluşturan bireylerin birbirleriyle olan ilişkileri yaşadıkları sorunlar, sorun çözme, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında çocuklarla ve aile ile ilgili bireysel ya da bireyler arasındaki sorunların üstesinden gelinmesine yardımcı olan bir danışmanlık hizmetidir.

Hepimiz içinde doğup-büyüdüğümüz ailemizden çok şeyler öğreniriz. Konuşmayı, nerede nasıl davranacağımızı, bizim için ne gibi değer yargılarının önemli olduğunu ve insanlarla nasıl ilişki kuracağımızı ailelerimizden öğreniriz. Keyifli ve üretken yaşamlar kurmamız yolunda, aileden öğrendiğimiz bu derslerin hepsi son derece önemlidir. Esasında, ailelerimizle olan etkileşimimiz sayesinde hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak büyür ve gelişiriz. Yine, aile çevremiz bize sevgi, güven ve disiplin sunar. Nitekim kimliklerimizi içinde büyüdüğümüz ailelerde inşa eder ve yaşamlarımız boyunca yanımızda taşırız.

Bu yüzden aile terapisi önemlidir. Hiçbir aile mükemmel olmadığı gibi, her aile bir şekilde üyelerinin gelişimine katkıda bulunur. Aile danışması konusunda uzmanlaşmış psikolojik danışmanlar sınırları belirginliğini yitirmiş ve bitirilmemiş işleri birikmiş aile ilişkilerine yardım etmeye çalışırlar. Aile danışması danışan ailelere ve hatta profesyonel psikolojik danışmanlara ebeveynleriyle, çocuklarıyla ve diğer akrabalık ilişkilerinde kimi işlevsel olmayan davranışları konusunda yardım sunabilir. Bu gibi ilişkilere dair bilgi ve farkındalık daha işlevsel davranışlar yolunda seçenekler sunar.