Dikkat ve Başarı Geliştirme Programı

Dikkat ve başarı arasında pozitif yönde bir ilişki vardır. Dikkat seviyesi ve süresi sadece sınav öğrencileri için değil aynı zamanda özgül öğrenme güçlüğü (disleksi,disgrafi,diskalkuli) yaşayan öğrenciler içinde oldukça önemlidir. Peki, sınav esnasında Dikkati arttırmak için neler yapabiliriz?

  • Siyah renk dikkati artırır.
  • Lavanta kokusu dikkatin dağılmamasını sağlar.Gömleğinizin yakasına kulanabilirsiniz.
  • Önem derecelerine göre farklı renklerde kalemler kullanmak dikkati arttırır.Tüm kitabı fosforlamamak kaydıyla :)
  • Yaptığınız çalışmaları, yapmak istediğiniz şeyleri, amaçlarını çerçeveleri net bir şekilde çizilmiş kesin şekliyle hayalinizde canlandırmanız. Hedefin net olması her zaman odakanmaya yardımcı olmaktadır.
  • Soruya doğru eğilmek + Sabit biçimde kalmak = oksijenin azalması = artan karbondioksit = uykunun gelip konsantrasyonunuzun azalması... Bu yüzden her 10 -15 soruda bedeniniz dikleştirin ve eğildiğiniz ortamın havalanmasını sağlayın.
  • Nefes kontrolü ve Nasıl olsa biliyorum.” rahatlığı dikkatsizliğe neden olabiliyor…

İşlem hataları, daha çok süreyi iyi kullanmak için hızlı soru çözmeye çalışıldığında ortaya çıkar. Akıldan işlem yapmak yerine kağıt kalem kullanarak işlemleri yapmamız dikkat hatalarını düşürecektir. Sınavda dikkatsizliklerin en temel sebebi, soruyu okurken gözün cevap şıklarına takılması ve tüm soru ve cevap şıklarını okumamaktır. Bu da, soruları gerektiği gibi anlamamızı engeller. Çünkü zihin konsantre olduğu zamanlarda sadece bir noktaya sabitlenir. Hem soruya hem cevaba bakarsınız hem soruyu hem de cevabı tam olarak anlayamazsınız.

En önemli sınavlara yüklenilen anlamlardır. Bu durum kaygıya ve dikkat dağınıklığına sebebiyet vermektedir. Sadece yapılan sınavların hayatımızı şekillendirirken tek başına etili olmayacağı bilinmelidir.

Tüm yapılan çalışmalar dikkat seviyesinde iyileştirme sağlamaz ve öğrencinin yaşamını olumsuz etkiliyorsa mutlaka uzmana başvurmanız gerekmektedir. Dikkat seviyesi ve dikkatin hangi etmenlerden etkilendiği hakkında bilgi almak için merkezimizde uygulanan MOXO dikkat testi ve Attentioner ile dikkatimi geliştiriyorum programına katılabilirsiniz.